گاتر

برای جمع آوری و هدایت آبهای سطحی از کانال های پیش ساخته آب استفاده می شود که در واقع به همین کانال های پیش ساخته آب گاتر گفته می شود.

جمع آوری آب در کف پارکینگ، موتورخانه، رمپ ورودی ساختمان، سونا، دور استخر، جکوزی، بام، تراس، روف گاردن، فضاهای تاسیساتی، فضاهای صنعتی، کارخانه ها، آشپزخانه های صنعتی، سرویس بهداشتی و برای جمع آوری آب باران در لبه ی سقف های شیب دار به عنوان ناودانی و غیره توسط این کانال های پیش ساخته انجام می شود.

اگر از سر‌وصدا ناودان‌تان هنگام بارش باران کلافه شدید، می‌توانید طی یک اقدام مناسب مشکل‌تان را حل کنید و راهکار پیشنهادی ما برای حل مشکل شما استفاده از گاتر (Gutter) است، در این مطلب اطلاعات بیشتری در مورد این محصول و انواع آن و مزایا و معایب آن ارائه خواهیم داد و امید داریم که با خواندن این مطلب پاسخ سوالاتتان را دریافت کنید، تا انتها مطلب همراه ما باشید.

آشنایی با ‌گاتر (Gutter)و انواع آن

گاتر موضوع است که راه حل این مشکل است و می‌توان از وقوع اتفاقات بیان شده با نصب یک گاتر مناسب در سقف خانه جلوگیری کرد البته لازم به ذکر است که استفاده از آن فقط مختص به سقف خانه نیست و انواع مختلفی دارد که در ادامه مطلب قصد داریم توضیحاتی کوتاه راجع به ماهیت آن و سپس انواع آن برای شما همراهان گرامی بیان کنیم.

گاتر در لغت به معنای ناودان، آبرو، راه آب معنی شده است.

گاتر

گاتر چیست ؟

کاربرد اصلی و ماهیت گاتر یا همان (ناودان ، آبرو) برای جلوگیری از تجمع آب است و این وسیله کاربردی انواع مختلفی دارد که با توجه به موارد استفاده آن در مکان‌های مختلف، خصوصیات و ویژگی‌های آن (جنس، اندازه،شکل و…) تغییر می‌کند.

گاتر در لغت به معنی آب رو می باشد و به انواع کانال یا ناودان یا سیستم های زهکشی آب گفته می شود. در علم مهندسی ساختمان به دو نوع متداول از آب روها اطلاق می شود.

برای جمع آوری آب های سطحی که کاربردهای بسیار زیادی دارند از جمله در محوطه استخرها، پارکینگ ها و غیره از آن استفاده می شود. گاتر یا کانال های پیش ساخته به جهت جمع آوری آبهای سطحی که درون زمین قرار دارند به کار می رود.

همچنین برای جمع آوری آب روی سقف ها، سقف های شیب دار و شیروانی ها استفاده می شود. از ویژگی های آن علاوه بر زیبایی می توان به نصب بسیار سریع و آسان آن اشاره کرد. در ادامه انواع گاتر را بررسی خواهیم کرد.

انواع گاتر

گاتر رمپ (Ramp gutter)

در قسمت ورودی پارکینگ‌ها (پارکینگ ساختمان‌ها، پارکینگ‌های طبقاتی) به منظور جلوگیری از انباشته شدن آب‌های سطحی (بارش باران، شستشو ماشین و…) نصب می‌شود و جنس آن باید بسیار مقاوم باشد چون در قسمت ورودی پارکینگ قرار دارد و ماشین‌ها مختلفی با وزن‌ها متفاوت از آن عبور می‌کنند.

گاتر رمپ

گاتر فلزی (Metal gutter)

به طور کلی در نوع فلزی دو دسته وجود دارد: (سقف، کف) استفاده از جنس فلز برای نوع سقفی (ناودان سقف شیبدار) به دلیل بارش باران اسیدی و رفتن رنگ و ایجاد سر‌‌ و‌ صدا اضافی هنگام باران مناسب نیست و برای نوع کف هم از جنس فلز به دلیل انقباض و انبساط نمی‌شود استفاده کرد، در واقع به بیانی ساده از گاتر تمام فلز نمی‌توان به راحتی استفاده کرد چون ایراداتی دارد اما درب فلزی در گاتر‌ها مشکل آنچنانی ندارد.

گاتر استخری (Pool gutter)

کاربرد نوع استخری در کناره های استخر برای جمع‌آوری آب‌های جمع شده در اطراف استخر است و ابعاد و اندازه آن بسته به طول و عرض استخر تفاوت پیدا می‌کند و از لحاظ مقاومت و جنس آن هم باید گفت که این نوع گاتر به دلیل اینکه فقط اشخاص از روی آن عبور می‌کنند، همانند گاتر‌های پارکینگ و رمپ لازم به داشتن جنس خیلی مقاوم و مستحکم نیست.

گاتر استخری

گاتر فاضلاب (Sewer gutter)

گاتر فاضلاب که به اصطلاح به آن کفشور هم می‌گویند از نوع گاتر‌های طولی است و قابلیت برش و ایجاد خروجی را نیز دارد از همین جهت می‌توان آن را به محل مورد نظر (لوله اصلی فاضلاب) متصل کرد.

گاتر فاضلاب

گاتر پارکینگ (Parking gutter)

این محصول تا حد زیادی به گاتر رمپ شباهت دارد و به منظور جمع‌آوری آب‎های سطحی پارکینگ (آب‌های باران وارد شده به پارکینگ و آب‌های شستشو ماشین و…) استفاده می‌شود و از لحاظ مقاومت و جنس همانند نوع رمپ دارای شرایط خاصی است چرا که باید تحمل عبور ماشین را داشته باشد و در برابر سرما، گرما، شوینده‌های بهداشتی و… مقاومت داشته باشد.

گاتر پارکینگ (Parking gutter)

گاتر صنعتی (Industrial gutter)

در محیط ‌های صنعتی همانند کارخانه‌ها، کارگاه‌های تولیدی، آشپزخانه‌های صنعتی و… از گاترهای صنعتی استفاده می‌شود، این نوع گاتر نسبت به گاتر‌های معمولی مقاومت بالاتری دارد و هنگام ساخت آن باید به این نکته توجه کرد که دقیقا در چه مکانی قرار است مورد استفاده قرار بگیرد.

با توجه به این نکته جنس آن را انتخاب کرد برای درک بهتر در برخی از کارخانه‌ها که ماشین‌های سنگین تردد دارند این محصولات باید مقاومت وزنی بالایی داشته باشند و یا در آشپزخانه‌های صنعتی به دلیل شستشوی مداوم و ضد عفونی شدن با مواد اسیدی نیاز هست که جنس آن نسبت به ترکیب‌های شیمیایی و مواد اسیدی مقاومت داشته باشد.

گاتر سرویس بهداشتی (Toilet gutter)

این محصول به دلیل تماس مداوم با آب و شوینده‌های بهداشتی بهتر است از جنس استیل باشد چرا که جنس پلاستیک در تماس با شوینده‌های بهداشتی و مواد شیمیایی واکنش نشان می‌دهد و پس از مدتی خراب می‌شود.

گاتر استیل (Gutter Steel)

شرکت درین صنعت ابنیه تولید کننده و وارد کننده انوع محصولات ساختمانی مانند : کفشور، انواع گریتینگ، گریل استخری، ناودان پیش ساخته، ترنچ، کفشور خطی، کفشور استیل می باشد. این محصول برای جمع آوری آبهای سطحی در فضاهای مختلف ساختمان استفاده می شود و جایگزین کفشورهای سنتی شده است. علاوه بر موارد گفته شده نوع استیل زیبایی و ظرافت خاصی دارد و نیازی به تمیز کردن و جرم گیری ندارد.

سخن پایانی شرکت درین صنعت ابنیه

انتخاب گاتر مناسب در طول عمر آن بسیار تاثیرگذار است و همان‌طور که در توضیحات بالا بیان شد، جنس این محصول که میزان مقامت آن را تعیین می‌کند در شرایط و مکان‌های مختلف تغییر پیدا می‌کند. برای مثال: جنس و میزان مقاومت نوع پارکینگ‌ ساختمان عادی با نوع رمپ یک پارکینگ طبقاتی تفاوت دارد، در نتیجه برای انتخاب و خرید گاتر مناسب بهتر است تحقیق کنید و با افراد آگاه و با تجربه مشورت کنید.