گاتر

در زمان های گذشته مسیرهای آب در ساختمانها با استفاده از سرامیک، سنگ، بتن و ملات ساخته می شدند که این مسئله علاوه بر زمان بر بودن در ساخت آنها، فاقد کیفیت نیز بود و تمیز کردن آنها نیز مشکلات زیادی به همراه داشت. درپوش های این کانال ها از سنگ های برش خورده یا آهنی درست می شد که به دلیل ساخت غیر اصولی اغلب دچار شکستگی بودند و همین مسئله موجب شد تا گرایش به سمت تولیدات جدیدی روی آورده شود و کانال های پیش ساخته طراحی و تولید شدند.

برای جمع آوری و هدایت آبهای سطحی از کانال های پیش ساخته آب استفاده می شود که در واقع به همین کانال های پیش ساخته آب گاتر گفته می شود.

جمع آوری آب در کف پارکینگ، موتورخانه، رمپ ورودی ساختمان، سونا، دور استخر، جکوزی، بام، تراس، روف گاردن، فضاهای تاسیساتی، فضاهای صنعتی، کارخانه ها، آشپزخانه های صنعتی، سرویس بهداشتی و برای جمع آوری آب باران در لبه ی سقف های شیب دار به عنوان ناودانی و غیره توسط این کانال های پیش ساخته انجام می شود.

اگر از سر‌وصدا ناودان‌تان هنگام بارش باران کلافه شدید، می‌توانید طی یک اقدام مناسب مشکل‌تان را حل کنید و راهکار پیشنهادی ما برای حل مشکل شما استفاده از Gutter است، در این مطلب اطلاعات بیشتری در مورد این محصول و انواع آن و مزایا و معایب آن ارائه خواهیم داد و امید داریم که با خواندن این مطلب پاسخ سوالاتتان را دریافت کنید، تا انتها مطلب همراه ما باشید.

آشنایی با ‌Gutter و انواع آن

گاتر در لغت به معنای ناودان، آبرو، راه آب معنی شده است و موضوعی است که راه حل این مشکل است و می‌توان از وقوع اتفاقات بیان شده با نصب یک گاتر مناسب در سقف خانه جلوگیری کرد البته لازم به ذکر است که استفاده از آن فقط مختص به سقف خانه نیست و انواع مختلفی دارد.

گاترها انواع مختلفی دارند و به نسبت نوع نیاز یا کاربردی که دارند؛ از متریال مختلف و در طراحی‌های متعدد ساخته می‌شوند. گاترهای چدنی،کامپوزیتی، کف پلاستیکی، استیل و غیره از انواع گاترها هستند که هم‌اکنون تولید می‌شوند. گاترها انواع مختلفی دارند که در فضای مخصوص به خودشان استفاده می‌شوند. هر کدام از گاترهای ویژگی‌ها و خصوصیات مختلفی دارند. قیمت گاتر در مدل‌های مختلف متفاوت است و میزان مقاوم آن‌ها هم با هم فرق دارد.

گاترهای کنسولی از آبروهایی هستند که در استخرها بیشترین کاربرد را دارند و از دسته گاترهای استیل هستند. مدل مخفی گاتر کنسولی، به‌عنوان گاتر استیل اسلیم لاین شناخته می‌شود. سطح آبریز گاتر آبریز در این مدل یک شیار باریک و شکیل است که زیبایی چشمگیری به نسبت سایر گاترها دارند. نوع دیگر گاترها که رایج است، گاتر پارکینگی است که برای تخلیه آب از اطراف پارکینگ استفاده می‌شود. برای این منظور عموما از گاترهای چدنی یا کامپوزیتی استفاده می‌کنند.

گاتر

گاتر چیست ؟

کاربرد اصلی و ماهیت گاتر یا همان (ناودان ، آبرو) برای جلوگیری از تجمع آب است و این وسیله کاربردی انواع مختلفی دارد که با توجه به موارد استفاده آن در مکان‌های مختلف، خصوصیات و ویژگی‌های آن (جنس، اندازه،شکل و…) تغییر می‌کند.

گاتر در لغت به معنی آب رو می باشد و به انواع کانال یا ناودان یا سیستم های زهکشی آب گفته می شود. در علم مهندسی ساختمان به دو نوع متداول از آب روها اطلاق می شود.

برای جمع آوری آب های سطحی که کاربردهای بسیار زیادی دارند از جمله در محوطه استخرها، پارکینگ ها و غیره از آن استفاده می شود. گاتر یا کانال های پیش ساخته به جهت جمع آوری آبهای سطحی که درون زمین قرار دارند به کار می رود. همچنین برای جمع آوری آب روی سقف ها، سقف های شیب دار و شیروانی ها استفاده می شود. از ویژگی های آن علاوه بر زیبایی می توان به نصب بسیار سریع و آسان آن اشاره کرد.

گاتر پیش ساخته

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم به انواع کانال های پیش ساخته که جهت جمع آوری آب های سطحی به کار می روند گاتر می گوییم. گاتر های پیش ساخته به شکل ناودان و گاتر گریتینگ دار تولید می شوند. گاترهای پیش ساخته ای که در نوع گریتینگ دار تولید می شوند دارای انواع مختلفی هستند از جمله : گاتر رمپ، فلزی، پارکینگ، استخری، فاضلاب و گاتر سرویس بهداشتی و غیره، که در ادامه به توضیحات بیشتری در مورد هر یک از این گاترها می پردازیم.

در ادامه انواع گاتر را بررسی خواهیم کرد.

انواع گاتر

گاتر رمپ (Ramp gutter)

در قسمت ورودی پارکینگ‌ها (پارکینگ ساختمان‌ها، پارکینگ‌های طبقاتی) به منظور جلوگیری از انباشته شدن آب‌های سطحی (بارش باران، شستشو ماشین و…) نصب می‌شود و جنس آن باید بسیار مقاوم باشد چون در قسمت ورودی پارکینگ قرار دارد و ماشین‌ها مختلفی با وزن‌ها متفاوت از آن عبور می‌کنند.

گاتر رمپ

گاتر فلزی (Metal gutter)

به طور کلی در نوع فلزی دو دسته وجود دارد: (سقف، کف) استفاده از جنس فلز برای نوع سقفی (ناودان سقف شیبدار) به دلیل بارش باران اسیدی و رفتن رنگ و ایجاد سر‌‌ و‌ صدا اضافی هنگام باران مناسب نیست و برای نوع کف هم از جنس فلز به دلیل انقباض و انبساط نمی‌شود استفاده کرد، در واقع به بیانی ساده از گاتر تمام فلز نمی‌توان به راحتی استفاده کرد چون ایراداتی دارد اما درب فلزی در گاتر‌ها مشکل آنچنانی ندارد.

گاتر فلزی

گاتر استخری (Pool gutter)

کاربرد نوع استخری در کناره های استخر برای جمع‌آوری آب‌های جمع شده در اطراف استخر است و ابعاد و اندازه آن بسته به طول و عرض استخر تفاوت پیدا می‌کند و از لحاظ مقاومت و جنس آن هم باید گفت که این نوع گاتر به دلیل اینکه فقط اشخاص از روی آن عبور می‌کنند، همانند گاتر‌های پارکینگ و رمپ لازم به داشتن جنس خیلی مقاوم و مستحکم نیست.

گاتر استخری

گاتر فاضلاب (Sewer gutter)

گاتر فاضلاب که به اصطلاح به آن کفشور هم می‌گویند از نوع گاتر‌های طولی است و قابلیت برش و ایجاد خروجی را نیز دارد از همین جهت می‌توان آن را به محل مورد نظر (لوله اصلی فاضلاب) متصل کرد.

گاتر فاضلاب

گاتر پارکینگ (Parking gutter)

این محصول تا حد زیادی به نوع رمپ شباهت دارد و به منظور جمع‌آوری آب‎های سطحی پارکینگ (آب‌های باران وارد شده به پارکینگ و آب‌های شستشو ماشین و…) استفاده می‌شود و از لحاظ مقاومت و جنس همانند نوع رمپ دارای شرایط خاصی است چرا که باید تحمل عبور ماشین را داشته باشد و در برابر سرما، گرما، شوینده‌های بهداشتی و… مقاومت داشته باشد.

گاتر پارکینگ (Parking gutter)

گاتر صنعتی (Industrial gutter)

در محیط ‌های صنعتی همانند کارخانه‌ها، کارگاه‌های تولیدی، آشپزخانه‌های صنعتی و… از گاترهای صنعتی استفاده می‌شود، این نوع گاتر نسبت به گاتر‌های معمولی مقاومت بالاتری دارد و هنگام ساخت آن باید به این نکته توجه کرد که دقیقا در چه مکانی قرار است مورد استفاده قرار بگیرد.

گاتر صنعتی (Industrial gutter)

با توجه به این نکته جنس آن را انتخاب کرد برای درک بهتر در برخی از کارخانه‌ها که ماشین‌های سنگین تردد دارند این محصولات باید مقاومت وزنی بالایی داشته باشند و یا در آشپزخانه‌های صنعتی به دلیل شستشوی مداوم و ضد عفونی شدن با مواد اسیدی نیاز هست که جنس آن نسبت به ترکیب‌های شیمیایی و مواد اسیدی مقاومت داشته باشد.

سرویس بهداشتی (Toilet gutter)

این محصول به دلیل تماس مداوم با آب و شوینده‌های بهداشتی بهتر است از جنس استیل باشد چرا که جنس پلاستیک در تماس با شوینده‌های بهداشتی و مواد شیمیایی واکنش نشان می‌دهد و پس از مدتی خراب می‌شود.

گاتر سرویس بهداشتی (Toilet gutter)

استیل (Gutter Steel)

شرکت درین صنعت ابنیه تولید کننده و وارد کننده انوع محصولات ساختمانی مانند : کفشور، انواع گریتینگ، گریل استخری، ناودان پیش ساخته، ترنچ، کفشور خطی، کفشور استیل می باشد. این محصول برای جمع آوری آبهای سطحی در فضاهای مختلف ساختمان استفاده می شود و جایگزین کفشورهای سنتی شده است. علاوه بر موارد گفته شده نوع استیل زیبایی و ظرافت خاصی دارد و نیازی به تمیز کردن و جرم گیری ندارد.

گاتر استیل (Gutter Steel)

همانطور که در ویکی پدیا آمده است : گاتر در لغت به معنی کانال آب یا ناودان است و در علم مهندسی به انواع کانال پیش ساخته ، آبرو، ناودان یا جوی آب گفته می شود که برای جمع آوری و زهکشی آبهای سطحی در فضاهای مختلف استفاده می شوند.

مزایای گاترها برای صرفه‌جویی در مصرف آب

در بسیاری از موارد کانال‌ها به جز تخلیه آب توسط لوله فاضلاب، کاربرد‌های دیگری هم دارند. به‌خصوص در موارد صنعتی، گاترها آب را جمع‌آوری کرده و بعد از تصفیه دوباره آن را به چرخه مصرف برمی‌‌گردانند. به‌ این‌ ترتیب شاهد کاهش مصرف آب‌های سطحی و سرریز شده تا ۷۳ درصد هستیم. این امر باعث می‌شود که از میزان خشکسالی و کمبود آب کاسته و در روند مصرف آب شرایط بهتری ایجاد شود.

گاتر درین صنعت ابنیه

انتخاب گاتر مناسب در طول عمر آن بسیار تاثیرگذار است و همان‌طور که در توضیحات بالا بیان شد، جنس این محصول که میزان مقامت آن را تعیین می‌کند در شرایط و مکان‌های مختلف تغییر پیدا می‌کند. برای مثال: جنس و میزان مقاومت نوع پارکینگ‌ ساختمان عادی با نوع رمپ یک پارکینگ طبقاتی تفاوت دارد، در نتیجه بهتر است قبل از خرید تحقیق کنید و با افراد آگاه و با تجربه مشورت نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

تلفن های تماس :

۶۶۱۵۸۳۰۰-۶۶۱۵۸۴۰۰- ۶۶۱۵۸۵۰۰-۶۶۱۵۸۶۰۰ (۰۲۱)سلطانی: ۰۹۱۲۷۶۳۵۹۷۳ زندی: ۰۹۱۲۸۳۵۱۰۶۵

 • گاتر استیل با گریتینگ مش استیل

 • گاتر استیل پروفیلی مدل CAN15STP

  گاتر استیل پروفیلی مدل CAN15STP

 • گاتر استیل مدل CAB10STP

  گاتر استیل مدل CAB10STP

 • گاتر استیل CG1306S

  گاتر استیل مدل CG1306S

 • گاتر با گریتینگ استیل مدل CAB05ST

  گاتر با گریتینگ استیل مدل CAB05ST

 • گاتر با گریتینگ استیل مدل CAB10ST

  گاتر با گریتینگ استیل مدل CAB10ST

 • گاتر با گریتینگ استیل مدل CAN10ST

  گاتر با گریتینگ استیل مدل CAN10ST

 • گاتر با گریتینگ استیل مدل CAN15ST

  گاتر با گریتینگ استیل مدل CAN15ST

 • گاتر با گریتینگ استیل CG10050S

  گاتر با گریتینگ استیل مدل CG10050S

 • گاتر با گریل استیل

  گاتر با گریل استیل مدل CAB10AHI

 • گاتر پروفیلی استیل

  گاتر پروفیلی استیل

 • گاتر سنگ خور

  گاتر سنگ خور

 • کفشور خطی پی وی سی مدل CAB131+GR77

  کفشور خطی پی وی سی مدل CAB131+GR77

 • کفشور خطی پی وی سی مدل CAB131+GRL77S

  کفشور خطی پی وی سی مدل CAB131+GRL77S

 • کفشور سرامیک خور مدل ID12ST

  کفشور سرامیک خور مدل ID12ST

 • گاتر اسلات استخری مدل CAB10SLT

  گاتر اسلات استخری مدل CAB10SLT

 • گاتر با گریتینگ پلی پروپیلن مدل CAN10PP

  گاتر با گریتینگ پلی پروپیلن مدل CAN10PP

 • گاتر با گریتینگ پلی پروپیلن مدل CAN15PP

  گاتر با گریتینگ پلی پروپیلن مدل CAN15PP

 • گاتر پلی پروپیلن مدل CAB05PP

  گاتر پلی پروپیلن مدل CAB05PP

 • گاتر پلی پروپیلن مدل CAB10PP

  گاتر پلی پروپیلن مدل CAB10PP

 • گاتر خطی پی وی سی مدل CG1005P

  گاتر خطی پی وی سی مدل CG1005P